miejsce gdzie odnajdziesz
ZDROWIE
Otwórz drzwi na niekończącą się przygodę rozwoju.
3 11
2014

Dominacja estrogenowa – jak sobie pomóc naturalnie

komentarz
1

Estrogen jest hormonem ‘definiującym’ nas jako kobiety. Dzięki niemu mamy piękne piersi i okrągłe biodra. Estrogen reguluje nasz humor i pozwala nam trzeźwo myśleć. Dzięki niemu czujemy naszą zmysłowość i pożądanie.
Estrogen działa w silnym związku z progesteronem. Oba hormony muszą pozostawać w określonym stosunku i harmonii gdyż dają przeciwstawne a jednocześnie zależne od siebie efekty.
Kiedy estrogen i progesteron działają w duecie utrzymując delikatną równowagę ty sama czujesz dobry rytm. Twoje kości są silne, gęste i elastyczne. Twoja skóra jest nawilżona, gładka i ściśnięta kolagenem. Twój metabolizm i system sercowo naczyniowy funkcjonują optymalnie. Problem pojawia się jednak gdy jedna strona prowadzi a druga nie nadąża…
Zazwyczaj stroną dominującą w tym tańcu okazuje się estrogen a nie progesteron, co prowadzi do wielu nieprzyjemnych dolegliwości:

  zatrzymywanie wody w organizmie
  wrażliwe i bolące piersi, zwłaszcza przed okresem
  bolące, nieregularne miesiączki
  huśtawka nastrojów
  migreny
  trudności ze spaniem
  płaczliwość
  niecierpliwość i irytacja
  endometrioza
  mięśniaki
  guzkowate piersi
  zmęczenie
  niskie libido
  nadwaga i trudności z utratą niepotrzebnych kilogramów

Najbardziej powszechnym problemem kobiet w wieku przed menopauzalnym jest za wysoki poziom estrogenu w stosunku do relatywnie niskiego progesteronu czyli tak zwana dominacja estrogenowa.
Czynniki, które wpływają na zaburzony metabolizm estrogenu powodujące za dużą akumulację estrogenu w stosunku do progesteronu to między innymi starzejące się jajniki, niezrównoważony poziom kortyzolu, ekspozycja organizmu na xenoestrogeny oraz nadwaga, brak błonnika w diecie i nadmierne spożycie alkoholu.

Co możesz zrobić już dzisiaj aby złagodzić swoje dolegliwości jeśli podejrzewasz, że ich przyczyną może być dominacja estrogenowa?

Brukselka

Jedz więcej warzyw krzyżowych
Brokuły, brukselka, kalafior, kapusta, jarmuż, rzepa, kalarepa zawierają w sobie związek chemiczny Indole-3Carbinol (I3C), który pomaga w metabolizmie estrogenu utrzymując właściwy stosunek ‘dobrych’ i ‘złych’ estrogenów. Ponadto zawarte w nich witaminy A, B, C, E oraz cynk służą naszemu zdrowiu hormonalnemu.

Jedz więcej błonnika
Nasiona siemienia lnianego są bogate w błonnik i lignany, które mają zdolność do łączenia się z estrogenem prowadząc do jego eliminacji. Fitoestrogeny czyli słabe estrogeny roślinne wiążą się  z receptorami estrogenowymi  i w ten sposób blokują naturalne estrogeny kobiece. Błonnik znajdziesz również w warzywach i owocach!

Wspieraj swoja wątrobę
Estrogeny, jak zresztą i tysiące innych związków chemicznych są syntetyzowane i rozkładane w wątrobie. Gdy wątroba nie działa optymalnie (pamiętajmy, że wątroba nie boli więc po prostu nie da nam znać o swoich problemach bezpośrednio) – metabolizm estrogenu nie będzie efektywny.
Pomóżmy wątrobie ograniczając alkohol i zwiększając spożycie warzyw zawierających siarkę takich jak: czosnek, cebula, kapusta, karczochy, buraki. Gorzkawe, liściaste, zielone warzywa takie jak rukola oraz nasiona ostropestu również wspomogą funkcję wątroby. Nie zapominajmy o porannej szklance ciepłej wody z cytryną!

Zadbaj o zdrowie jelit
Zdrowe jelita i flora bakteryjna są kluczowe dla eliminacji estrogenów. Jeśli nie posiadamy pewnych bakterii odpowiedzialnych za rozkład estrogenu, pozostanie on w organizmie i jest ryzyko, że zamiast eliminacji, zostanie on ponownie zaabsorbowany do naszego systemu. Jak wiemy kiszonki pomagają w odbudowie i utrzymaniu zdrowej flory bakteryjnej. Redukcja białych węglowodanów (mąka i cukier) i wyeliminowanie z diety przetworzonych, przemysłowych mięs i wędlin jest kluczowe dla zdrowia jelit.

Rusz się!
Ćwiczenia i aktywność fizyczna pomagają w procesie metabolizmu cukru i regulacji insuliny. Utrzymanie zdrowej wagi jest bardzo ważne ze względu na to, że produkcja estrogenu odbywa się również w tkance tłuszczowej, zwłaszcza tej zgromadzonej wokół brzuszka. Regularne, lekkie ćwiczenia takie jak spacery, skakanie na trampolinie, taniec, jazda na rowerze są bezpieczniejsze niż ćwiczenia popychające cię do granicy wytrzymałości. Zacznij małymi kroczkami!

Zrób remanent w szafce z kosmetykami i wyeliminuj xenoestrogeny
Żyjemy w niestety toksycznym świecie. Świadomość tego co jemy i nakładamy na siebie w postaci kosmetyków, farb do włosów, balsamów, perfum pomoże w eliminacji szkodliwych estrogenów z naszego życia. Używaj szklanych a nie plastikowych pojemników do przechowywania jedzenia (BPA). Unikaj picia wody z plastikowych butelek. Ogranicz chemiczne kosmetyki zawierające parabeny.

Zadbaj o zdrowy sen i rozpraw się ze stresem
Zdrowy sen ma wielkie znaczenie dla naszego organizmu. Większość z nas potrzebuje od 7 do 9 godzin snu. Bądź w łóżku przed 22.00. Dwie godziny snu przed północą są bardziej wartościowe niż sen po północy. Brak snu jest podstawowym stresorem dla naszego organizmu osłabiającym nadnercza. Wyczerpane nadnercza nie mogą nam pomóc w produkcji hormonów płciowych, których zaczyna nam brakować ze względu na słabnąca moc jajników. W konsekwencji prowadzi to do za niskiego poziomu progesteronu a co za tym idzie do dominacji estrogenowej.

 

Afirmacja na dziś:

Świadomość, że mam moc wyboru daje mi wolność.

jajniki_100

Źródła:

1. The Hormone Cure, Sara Gottfried, 2013
2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22835548
3. Women’s Hormones, Pamela Wartian Smith, 2009

1 komentarz dla Dominacja estrogenowa – jak sobie pomóc naturalnie

  • Zofia pisze:

    Tyle wspaniałych i praktycznych wiadomości dowiaduję się z tych artykułów, lecz stare przyzwyczajenia odżywiania jeszcze pozostają gdzieś w praktyce. Ciągle staram się wprowadzać nowości obserwując swój organizm. Zmiany są widoczne. Polecam wszystkim bo to pomaga, tak jak i mnie pomogło.
    Trzeba tylko chcieć !!! Zofia