miejsce gdzie odnajdziesz
ZDROWIE
Otwórz drzwi na niekończącą się przygodę rozwoju.
1 02
2015

Czy grozi ci ryzyko osteoporozy?

komentarz
1

Nasze kości muszą być wystarczająco silne aby wytrzymać nacisk setek kilogramów i wystarczająco elastyczne aby wytrzymać wykręcenie i rozciąganie.
Tę elastyczność zawdzięczamy kolagenowi – żyjącej proteinie, która stanowi ok. 35% budulca kości. Ta sama substancja jest odpowiedzialna za elastyczność twojej skóry. Minerały w matrycy kolagenowej, ułożone w krystaliczną strukturę dają naszym kościom sztywność i siłę. Kości powinny pozostawać silne i elastyczne przez całe nasze życie, tak jak kości zwierząt. W idealnym świecie szczyt masy kostnej osiągamy mniej więcej w 20 roku życia, po czym powinnyśmy doświadczać pewnego spadku gęstości kości ale bez ryzyka złamań.

Jednak nasz współczesny styl życia, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadużywanie alkoholu i kofeiny, zła dieta i brak witaminy D3 nie pozwalają nam osiągnąć optymalnej masy kostnej nawet wieku 30 lat. Wiele kobiet wkracza więc w okres przed menopauzalny już z uszczuplonym kontem w ‘banku kości’.

Antropolog i ekspert w dziedzinie zdrowia kości, Susan Brown, twierdzi, że stoimy w obliczu epidemii słabnącej gęstości kości. Kilkanaście stuleci temu, kobiety miały ok 20% większą gęstość kości niż obecnie i wcale nie piły dużo mleka!
Zdrowie kości to nie tylko ich siła. Elastyczność i postawa ciała mają tu również ogromne znaczenie.

Za każdym razem kiedy robimy krok wywieramy nacisk w postaci siły pionowej na nasze kości. Siła ta kreuje mini prąd elektryczny, który przechodzi nie tylko przez kości ale również przez wiązadła, ścięgna, tkankę łączną. Najmniejszy więc ruch jednej części ciała jest transmitowany mechanicznie i elektrycznie przez całe ciało.
Jeśli ułożenie naszych kości, wiązadeł, ścięgien i mięśni jest zgodne ze sobą, każdy nasz ruch odbywa się bezboleśnie i z gracją.

Menopauza week 1

Spójrzmy teraz na czynniki, które mogą świadczyć o tym, że grozi ci ryzyko osteoporozy.

Czy twoja mama ma zdiagnozowaną osteoporozę? Mimo, że możesz odziedziczyć skłonność do słabych kości po rodzicach – jesteś w stanie zrobić naprawdę dużo aby zapobiec złamaniom.

 Masz jasną karnację i niebieskie oczy? Genetycznie blondynki i rude piękności maja mniej kolagenu w kościach niż szatynki a zatem, mniej matrycy, którą wciąż zasilamy minerałami.

 Jesteś szczupła i wysoka? Wysokie i szczupłe kobiety, i zwłaszcza te z delikatnymi kośćmi wkraczają w menopauzę już z mniejszą ilością kości do stracenia. Na dodatek – to w tkance tłuszczowej produkowany jest estrogen u kobiet, których jajniki już nie funkcjonują optymalnie. W lepszej sytuacji są więc kobiety o rubensowskich kształtach.

Palisz? Chemikalia zawarte w tytoniu wpływają negatywnie na produkcję hormonów płciowych, ponadto kadm zawarty w tytoniu zalega w kościach nie pozwalając na absorpcję podstawowych minerałów.

Spędzasz większość czasu wewnątrz? Kobiety, które nie są regularnie wystawione na promieniowanie słoneczne i spędzają większość czasu w zamkniętych pomieszczeniach nie są w stanie wygenerować wystarczającej ilości witaminy D3. Bez witaminy D nasze ciało nie może przyswoić wapnia. Skutkiem długotrwałego niedoboru witaminy D są więc kruche i słabe kości.

 Spędzasz większość czasu w pozycji siedzącej? Kości pozostają zdrowe i silne tak długo jak stymulujemy je siłą pionową wywierającą na nie nacisk co pobudza osteoblasty do pracy. Siedzący tryb życia nie sprzyja temu procesowi. Udowodniono, że ćwiczenia siłowe z ciężarkami są bardzo efektywne w utrzymaniu gęstości kości, nawet u kobiet, które przeszły już menopauzę.

 Czy jesteś fanatyczką fitness? Biegasz maratony? Jesteś na ciągłej diecie?
Restrykcje dietetyczne i chroniczny stres przyczyniają się do upośledzonej absorpcji minerałów i w konsekwencji do zwiększonego ryzyka złamań.

 Czy masz historię braku pojawiania się miesiączki? Zaburzenia hormonalne w tym okresie naturalnie również powodują zmiany w gęstości kości.

Czy nadużywasz alkoholu? Alkohol wpływa na pracę osteoblastów i osteoklastów zmniejszając zdolność organizmu do produkcji kośćca.

 Czy masz ‚zestresowaną’ wątrobę? Zdolność wątroby do metabolizmu estrogenu ma wielkie znaczenia dla zdrowia naszych kości.

Czy pijesz za dużo kawy? Nadmiar kofeiny powoduje zwiększone wydalanie wapnia z moczem.

Czy cierpisz na depresję? Depresja stanowi poważne zagrożenie dla gęstości kości, uruchamiając chemiczne mechanizmy w naszym organizmie, które stymulują aktywność komórek zużywających kość.

♥ Czy twoja dieta jest oparta na przysłowiowym ‚fast food’? Przy takim sposobie odżywiania nie dostarczysz kościom podstawowych witamin i minerałów.

 Czy doświadczyłaś przedwczesnej (przed czterdziestką) menopauzy? Nagły brak estrogenu i progesteronu np. na skutek usunięcia jajników powoduje zmiany w zachowaniu się osteoblastów. Gęstość kości spada gwałtownie parę miesięcy po histerotomii.

Czy bierzesz leki sterydowe? Leki sterydowe powodują przyspieszone zużywanie się matrycy kolagenowej. Sterydy upośledzają również absorpcję witaminy D3 a co za tym idzie zmniejszone jest wchłanianie wapnia.

 Czy cierpisz na refluks i zażywasz leki znane jako inhibitory pompy protonowej?
Te popularne leki blokują produkcję kwasu solnego. Absorpcja podstawowych minerałów niezbędnych dla zdrowia naszych kości nie jest więc optymalna.

Kość to żywy organizm, dlatego niezależnie od tego czy masz ryzyko osteoporozy czy tez nie, bądź świadoma, że zmieniając styl życia i odżywiania możesz znacząco wpłynąć na zdrowie swoich kości.

Dzisiejsza afirmacja:

Ufam sobie. Doceniam swoją wartość i zawsze wybieram tylko swoją melodię.

jajniki_100

Źródła:
Christiane Northrup, The Wisdom of Menopause, 2012

1 komentarz dla Czy grozi ci ryzyko osteoporozy?

  • Zofia pisze:

    JAK dobrze przypomnieć sobie i posegregować wszystkie informacje, które się niby zna ale !
    Najważniejsze umieć i chcieć się do nich zastosować. Nasze zdrowie jest bezcenne więc nie można lekceważyć tych wszystkich rad, o których przypomina nam p. Agnieszka.
    Trzymajmy się tego a dobre zdrowie nam długo posłuży.
    Zofia