miejsce gdzie odnajdziesz
ZDROWIE
Otwórz drzwi na niekończącą się przygodę rozwoju.
17 11
2014

Jak pozbyć się nawyków, które ci nie służą?

Możliwość komentowania Jak pozbyć się nawyków, które ci nie służą? została wyłączona

Próbujesz już kolejny raz przejść na dietę, jeść mniej cukru, pić tylko jedną filiżankę kawy dziennie, rzucić palenie, nie podjadać ciasteczek po południu…Nie wychodzi…Już niedługo nowy rok, jest więc następna okazja do zrobienia długiej listy noworocznych postanowień. Jesteś pełna nadziei i gotowa na zmianę choć czujesz gdzieś głęboko, że dobrze by było znaleźć jakąś wymówkę w stylu ‘…próbowałam ale tylko kawa stawia mnie na nogi’ i powracasz do starych nawyków dających ci iluzję bezpieczeństwa na jakiś czas.

Czy wiesz, że możesz pomóc swojemu mózgowi przeprogramować się i stworzyć nowe nawyki?

Twój mózg ma ogromną moc i potencjał rozwoju – potrafi on reagować na zmieniające się warunki i przystosować się do nich. Ścieżki neuronowe czyli autostrady komórek nerwowych transmitują informacje. Im częściej podróżujesz tymi samymi, utartymi szlakami stwarzasz solidne nawyki. Masz w zwyczaju wpadać do ulubionej piekarni po drożdżówki po drodze do pracy lub zawsze jedziesz do pracy tą samą drogą chociaż są korki… Na szczęście struktura naszego mózgu przez całe życie ulega zmianom. Poprzez określone zabiegi i ćwiczenia w każdym momencie życia wpływamy na funkcjonowanie komórek nerwowych. Określone czynności uaktywniają nowe obszary w mózgu i powodują tworzenie się nowych połączeń między komórkami nerwowymi. Dzięki temu neurony sprawniej porozumiewają się między sobą. Ta właśnie neuroplastyczność mózgu pozwala nam na stworzenie nowych nawyków.

Nawyki

Co możesz więc zrobić już dzisiaj aby sobie pomóc i zmienić nawyki, które ci nie służą?

1. Zidentyfikuj przyzwyczajenia, które ci przeszkadzają i postanów, że pragniesz je zmienić. Za takim postanowieniem musi stać silna intencja, musisz naprawdę chcieć coś zmienić w swoim życiu. Zrób 3 głębokie oddechy i poczuj siłę swojej woli.

2. Obserwuj jakie szkody w twoim życiu i zdrowiu wywołują niechciane przyzwyczajenia. Bądź świadoma tego co się dzieje w twoim ciele za każdym razem gdy się poddajesz i sięgasz po następny kawałek ciasta.

3. Skoncentruj swoją uwagę na nowych, dobrych dla ciebie zmianach. Świadome i pozytywne myślenie o tym co chcesz osiągnąć jest już wielką zachętą. Myśl o tym często z otwartym sercem. Wyobraź sobie siebie reagującą w inny niż zawsze sposób na stresową sytuację. Zrób to jeszcze raz. Poczuj komfort i bezpieczeństwo jakie na ciebie czeka.

4. Przerwij złe myśli kiedy się pojawią. Kiedy czujesz, że pewna myśl czy nawyk zaraz tobą zawładną zmień potok myśli koncentrując się na nowym nawyku, który chcesz zbudować. Gdy chcesz na przykład pić mniej kawy a dopada cię ochota, której trudno się oprzeć i już znajdujesz wymówkę dla siebie – zrób coś czego normalnie nie robisz, wypij szklankę wody, wyjdź na świeże powietrze, zaparz sobie zielonej herbaty. Przerywasz w ten sposób ścieżkę, którą zwyczajowo kroczysz dając szansę na wykreowanie nowego nawyku.

5. Stwórz szczegółowy plan i bądź specyficzna w swoich postanowieniach. Czy chcesz więcej ćwiczyć, być lepsza dla siebie, powiedzieć NIE, być autentyczna? Zdecyduj i skoncentruj się na swoim wyborze. Będzie ci łatwiej.

6. Usuń przeszkody. Sprawdź co stoi ci na drodze. Zastanów się co zyskujesz krocząc wytartymi szlakami. Spójrz na stres w swoim życiu i zastanów się jak mogłabyś czuć się bez niego…Skoncentruj się na możliwościach.

7. Słuchaj swojej intuicji. Pamiętaj, że najlepsze decyzje nowych początków podejmujemy pod magią chwili, gdy podświadomie przesuwamy granicę miedzy ‘niepewnym’ a ‘nieznanym’, kierowane przez intuicję (motyle w brzuchu) tego co jest dla nas lepsze i tego na co zasługujemy.

8. Wyobraź sobie kim byłabyś bez obciążeń niechcianych nawyków. Co zrobiłabyś mając więcej energii dzięki temu, że chodzisz teraz wcześniej spać? Kogo mogłabyś zainspirować?
Zdefiniuj jak chcesz się czuć i rób wszystko, żeby się poczuć w ten sposób. Jest w tym dużo magii – twoja wdzięczność kreuje więcej powodów dla których możesz być wdzięczna, Twoja hojność daje hojny odzew. Moc przywołuje siłę.

Śmiałość i odwaga ma w sobie magię, która pomaga nam podjąć dobre dla nas decyzje. Ale tylko działanie, zrobienie pierwszego kroku daje nam jasność umysłu…

 

Afirmacja na dziś:

Szczęście jest moim wyborem

jajniki_100