2014
Zielony groszek – mały strączek, wielka moc
Jest maj więc czas na zielony groszek – świeży, chrupiący, delikatnie słodki….
Ten maleńki strączek ma w sobie moc, o której większość z nas nie wie. Jest fantastycznie alkalizujący więc porcja groszku na twoim talerzu pomoże ci w utrzymaniu równowagi kwasowo zasadowej, tak ważnej gdy mówimy o unikaniu ukrytych stanów zapalnych jak również pomocy w odbudowie naszych kości. Cała gama witamin i minerałów zawartych w zielonym groszku sprawia, że jest on nie tylko jednym z lepszych sezonowych strażników jakości twoich kości ale również chroni błonę śluzową żołądka i zapobiega cukrzycy typu 2. Co więc kryje ten słodki, mały strączek?
Witamina K2
Witamina K2 jest powiązana z proteina Gla zwaną osteocalcin, która wiąże wapno i która jest syntetyzowana przez osteoblasty czyli komórki produkujące kość. Witamina K2 pozwala wapniu trafić do kości i zapobiega tworzeniu depozytów wapnia w tkankach, tam gdzie nie powinno ich być, czyli kalcyfikacji. Szklanka groszku zawiera ok. 36 mcg witaminy K2 czyli ok. 45% zalecanego dziennego spożycia.
Witamina K2 działa w synergii z witaminą D3 w regulacji produkcji osteoklastów, które likwidują stare komórki kości tak aby w ich miejsce mogły pojawić się nowe.
Wykorzystaj więc majowe słońce! Zapakuj zielony groszek, usiądź na ławce z pięknym widokiem i podaruj sobie odrobine luksusu – witamina K2 i D3 w jednym!
Witamina C
Witamina C jest antyoksydantem nieodzownym do produkcji kolagenu, proteiny odpowiadającej za elastyczność kości. Kolagen stanowi 35% budulca kości. Szklanka groszku dostarczy 20mg witaminy C.
Magnez
Magnez – jeden z najważniejszych minerałów wchodzących w ponad 300 reakcji w organizmie. Magnez uczestniczy w syntezie białek, gra dużą rolę w metabolizmie białka i wpływa na aktywność osteoklastów i osteoblastów. Więcej magnezu oznacza większą absorbcję wapnia ale pamiętajmy, że nadmiar wapnia może spowodować niedobory magnezu. Szklanka zielonego groszku zawiera 54mg magnezu.
Mangan
Mangan jest ważnym mikroelementem w syntezie tkanki łącznej w chrząstce i kości, jest też niezbędny do mineralizacji kości.
Jedna szklanka groszku dostarcza ci 36% twojego dziennego zapotrzebowania.
Cynk
Cynk jest konieczny do prawidłowej absorpcji wapnia a w metabolizmie kości do produkcji matrycy kolagenowej. Ze szklanki groszku dostajesz 11% procent dziennego zapotrzebowania.
Ponadto zielony groszek jest źródłem kwasu tłuszczowego – omega 3, w formie kwasu alfa linolowego (ALA) – aż 30 mg w jednej szklance.
Ta niezwykła kombinacja przeciwzapalnych składników odżywczych, antyoksydantów i fakt, że zielonych groszek ma naprawdę bardzo niski ładunek glikemiczny nie musi nas przekonywać do tego aby skorzystać z okazji sezonu i poeksperymentować w kuchni.
Możesz wykorzystać groszek jako dodatek do sałatek lub na ciepło jako dodatek do mięsa i warzyw czy pieczarek. Groszek jest dobrym dodatkiem do omleta. Można zrobić z niego aromatyczny krem i podawać np. z łososiem.
Zupa z zielonego groszku jest łatwa i szybka do zrobienia a co najlepsze – smakuje nieziemsko!
Jeśli masz ochotę na groszek nie w sezonie – zamrożony groszek spisuje się znakomicie i lepiej niż puszkowany ze względu na zawartość soli w puszkowanym produkcie. Nie traci również pięknego, zielonego koloru.
Przy wyborze świeżych strączków zwróć uwagę na ich kolor – powinien być radośnie zielony i nie za ciemny. Strączki powinny być gładkie i pełne.
Trzymaj świeży groszek w lodówce aby cukier w nim zawarty nie przekształcił się w skrobię.
Dzisiejsza afirmacja:
Czuję, że moje ciało jest moim przyjacielem. Czuję spokój. Wszystko jest tak jak powinno być.
Źródła:
1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3530901
2. Bottom Line Publications, Susan E. Brown, The Real Secret to Strong Bones, 2010.