miejsce gdzie odnajdziesz
ZDROWIE
Otwórz drzwi na niekończącą się przygodę rozwoju.
11 01
2015

Seler naciowy i dlaczego musisz go jeść…

komentarze
2

Patrząc na seler naciowy masz wrażenie, że do złudzenia przypomina on kość piszczelową. Coś musi w tym być… Średniowieczne filozofie ziołowe wyznawały teorię przypisującą leczniczą rolę roślinom przypominającym wyglądem nasze organy. Może to brzmi trochę jak „nie z tego świata” ale dla eksperymentu – przyjrzyjmy się selerowi naciowemu.

Seler nigdy nie gra pierwszych skrzypiec w przepisach kulinarnych ale chowając się między marchwią, cebulą czy soczewicą znakomicie podkreśla ich smak. Jest również wspaniałym dodatkiem do zup i przekąsek.

W świecie twoich motyli doceniamy walory odżywcze selera i uznajemy go za ważny budulec naszych kości.

Seler a kosci

Seler jest jednym z najbardziej alkalizujących warzyw jakie znamy. Jego spożycie pomoże więc zneutralizować kwasy powstałe w organizmie na skutek stresu i diety za bardzo bogatej w cukier, kofeinę i proteiny pochodzenia zwierzęcego. Nie chcemy aby krew, próbując zachować optymalne dla nas ph ‘pożyczała’ kluczowe, alkalizujące minerały takie jak wapń, magnez i potas od innych organów. Pierwszym i łatwo dostępnym źródłem tych minerałów są nasze kości.

Seler jest bardzo bogaty w witaminę K2.

Działanie witaminy K2 jest powiązane z proteiną Gla zwaną osteocalcin, która wiąże wapno i która jest syntetyzowana przez osteoblasty czyli komórki produkujące kość. Witamina K2 pozwala wapniowi trafić do kości i zapobiega tworzeniu depozytów wapnia w tkankach, tam gdzie nie powinno ich być, czyli kalcyfikacji. Szklanka selera naciowego zawiera aż 33% zalecanego dziennego spożycia.
 Witamina K2 działa w synergii z witaminą D3 w regulacji produkcji osteoklastów, które likwidują stare komórki kości tak aby w ich miejsce mogły pojawić się nowe.

Seler jest bogaty w witaminę C

Witamina C jest antyoksydantem, nieodzownym do produkcji kolagenu, proteiny odpowiadającej za elastyczność kości. Kolagen stanowi aż 35% budulca kości.

Seler jest dobrym źródłem magnezu

Magnez – jeden z najważniejszych minerałów wchodzących w ponad 300 reakcji w naszym organizmie. Magnez uczestniczy w syntezie białek, gra dużą rolę w metabolizmie białka i wpływa na aktywność osteoklastów i osteoblastów. Więcej magnezu oznacza lepszą absorpcję wapnia ale pamiętajmy, że nadmiar wapnia może spowodować niedobory magnezu.

Seler zawiera też mangan

Mangan jest ważnym mikroelementem w syntezie tkanki łącznej w chrząstce i kości, jest też niezbędny do mineralizacji kości.

Seler jest również bogatym źródłem folianu (witaminy B9), witaminy B5, B2, potasu i zawiera tak ważny dla nas błonnik.

Ponadto, zawarte w selerze substancje odżywcze takie ja kumaryna i apigenin pomagają w kontroli ciśnienia krwi co również pośrednio wpływa na zdrowie naszych kości.

Kupując seler naciowy zwróć uwagę na to aby łodygi były zwarte i jasnozielone. Powinny odrywać się od siebie z charakterystycznym ‘strzałem’. Możesz go trzymać w lodówce przez tydzień bez obawy, ze starci swoje walory odżywcze.
Seler może być świetnym dodatkiem do twojego drugiego śniadania, lub świeżo wyciśniętego soku z warzyw. Możesz również użyć łodyg selera do alkalizującej zupy – wspaniałej na śniadanie lub szybki sobotni lunch.

Afirmacja na dziś:

Zawsze mówię do siebie w czuły sposób, słucham serca i celebruję to co mam…

jajniki_100

2 komentarzy dla Seler naciowy i dlaczego musisz go jeść…

  • Magda pisze:

    Dzisiaj piłam fantastyczny koktajl z selera,jabłka,kiwi,kiełków brokuła 🙂
    Chyba dodałam sobie zastrzyk energii? 🙂

  • Zofia pisze:

    Właśnie kupiłam piękny seler naciowy ale brakowało mi pomysłu jak go spożyć apetycznie.
    Już zrobiłam koktajl z selera a teraz szykuje do obiadu razem z mięsem . Myślę że będzie smakowało.
    Nawet nie myślałam, że on posiada TAKĄ MOC!!!